Szukasz porady prawnej?
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne
Wspólnie dbamy o naszą przyszłość. Realizujemy cele zrównoważonego rozwoju!
Strona główna » Jak się kończy upadłość konsumencka? Plan spłaty, wszystko co o nim musisz wiedzieć.
Upadłość konsumencka nie traci na popularności. W I połowie 2022 r. z tej szansy na drugie życie finansowe skorzystało w Polsce 7,3 tys. osób. To cieszy. Jakkolwiek upadłość nie jest czymś przyjemnym ani pożądanym to jednak jest niezbędna. Tylko dzięki niej osoby, które nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań mogą wyjść z tej spirali długów i dostać szanse na życie bez widma komornika pukającego do drzwi i setek połączeń telefonicznych od natrętnych windykatorów.
Jakkolwiek upadłość konsumencka przebiła się już do świadomości społecznej (co widać po liczbie składanych wniosków) to jednak wciąż wiele osób nie zdaję sobie sprawy jak i kiedy kończy się postępowanie upadłościowe. Dlatego w niniejszym artykule pokrótce postaramy się przedstawić scenariusze zakończenia procedury upadłościowej.
W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze, że co do zasady upadłość składa się z trzech najważniejszych etapów:
Po zakończeniu drugiego etapu, czyli zbyciu całego majątku dłużnika oraz ustaleniu liczby i kwoty wierzytelności syndyk przedstawia sądowi swoją propozycje co do sposobu zakończenia postępowania. Propozycje te w żaden sposób nie wiążą sądu, mogą być jednak cenną wskazówką. Po otrzymaniu tego stanowiska sąd wydaję postanowienie kończące sprawę. Postanowienie sądu w omawianym przedmiocie może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym lub po przeprowadzeniu rozprawy. Rozprawa wymagana jest jedynie w sytuacji, gdy upadły, syndyk lub wierzyciel złożyli wniosek o jej przeprowadzenie. Jeżeli takiego wniosku nie będzie, sprawa zostanie rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.
Generalnie co do zasady możemy wyróżnić, również trzy, podstawowe sposoby zakończenia procedury upadłościowej.
A dlaczego na 36 miesięcy? Albowiem, zgodnie z przepisami okres spłaty nie może być dłuższy aniżeli 36 miesięcy. Jeżeli jednak sąd uzna, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może zostać ustalony na okres krótszy niż 36 miesięcy, może zaś trwać nawet do 84 miesięcy, tj. 7 lat.
Jeżeli masz jakieś pytania, napisz. Jesteśmy do dyspozycji.
Autor artykułu:
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne