13.01.2023

Kolejne sukcesy naszej kancelarii

Dzień jak co dzień w Wielkopolskiej Grupie Prawniczej, czyli kolejny sukces naszej kancelarii ? tym razem z zaskakującymi orzeczeniami w tle.
 
Opisując po krótce tło sprawy – nasz klient, będący generalnym wykonawcą, popadł w konflikt z inwestorem co do jakości wykonanych robót. Na pewnym etapie sporu strony były zgodne co do zasadności obniżenia ceny za wykonane roboty, a Wykonawca zgodził się na to, aby wady usunął inny wykonawca za obniżeniem części niewypłaconego wynagrodzenia w ramach uprawnienia do obniżenia ceny z tytułu rękojmi.
 
Spór powstał jednak w momencie, kiedy inwestor oprócz obniżenia ceny zaczął domagać się również zapłaty kar umownych z tytułu zwłoki w usunięciu wad. Na taki stan rzeczy wykonawca oczywiście się nie godził, więc sprawa skończyła w sądzie, który w każdej instancji podjął ciekawe rozstrzygnięcie.
 
Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, iż kara umowna jest nienależna z dwóch powodów. Po pierwsze jako roszczenie odszkodowawcze nie może być dochodzone na tej samej podstawie faktycznej co już zaspokojone roszczenie z tytułu obniżenia ceny. Sąd uznał, że uprawniony z tytułu rękojmi i kary umownej musi wybrać jedno z dwóch roszczeń, jeśli mają one źródło w tożsamej podstawie faktycznej. Po drugie sąd uznał, że brak zastrzeżenia limitu kary umownej w umowie powoduje jej nieważność.
 
Od wyroku tego oczywiście odwołał się inwestor. W międzyczasie otrzymał dodatkowy oręż do walki z orzeczeniem Sądu Okręgowego w postaci uchwały Sądu Najwyższego, która przesądzała, iż nie jest wymagane zastrzeżenie górnego pułapu kary umownej, aby była ona ważnym postanowieniem umownym.
 
Sąd Apelacyjny w Poznaniu, choć nie zgodził się Sądem Okręgowym, zarówno jeśli chodzi o nieważność zastrzeżonej kary umownej jak i możliwości dochodzenia obok kary umownej uprawnień z tytułu rękojmi, odnalazł jednak w niniejszej sprawy inne warte uwagi kwestie. Po pierwsze Sąd Apelacyjny wskazał, że co prawda dopuszczalne jest dochodzenie jednocześnie roszczeń z tytułu kary umownej za zwłokę w usuwaniu wad jak i roszczenia z tytułu rękojmi w postaci obniżenia ceny, jednakże należy mieć na uwadze, że oba te roszczenia mają zbliżoną funkcję, tj. kompensacje poniesionych szkód, w związku z czym wysokość poniesionej przez uprawnionego szkody jest nie bez znaczenia.
 
W niniejszej sprawie natomiast inwestor został zaspokojony z tytułu obniżenia ceny, jednakże nie wykazał w żadnym wypadku, aby szkoda jaką poniósł była wyższa niż otrzymane obniżenie ceny. W związku z powyższym Sąd Apelacyjny uznał, że kara umowna w pełnej wysokości prowadziłaby jedynie do wzbogacenia inwestora. Z tego powodu Sąd Apelacyjny zgodził się, że kara może być uznana za rażąco wygórowaną w stosunku do poniesionej szkody. Jednakże Sąd zaznaczył, że przepis art. 484 § 2 k.c. nie pozwala całkowicie wyeliminować kary umownej, gdyż stanowi on o zmiarkowaniu, czyli zmniejszeniu, a nie uchyleniu, jednakże zmiarkował karę o ponad 90% jej wartości, czyniąc ją marginalną.

Szukasz porady prawnej?

Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne

    Sprawdź też artykuły...

    2.10.2024

    Wielkopolska Grupa Prawnicza na „Dniach Przedsiębiorczości Poznań”

    Miasto Poznań oraz Wielkopolski Fundusz Rozwoju zapraszają na bezpłatne wydarzenie pt. „Finanse dla biznesu”, które odbędzie się 18 października 2024 roku w godzinach 9:00-16:30 w miejskim biurze coworkingowym „Plus Jeden” w Poznaniu,...
    24.09.2024

    Jak dobrze przygotować się do realizacji projektu oraz jakich błędów unikać w aspektach księgowych i...

    Jak mówią Wytyczne dotyczące kwalifikowalności 2021-2027, każdy wydatek poniesiony w ramach projektu powinien być zgodny z przepisami prawa. Jest to zasada nadrzędna, którą należy bezwzględnie stosować zarówno w ramach bieżącej...