18.10.2019

Poradnik dla frankowiczów

Frankowicze jest potocznym określeniem grupy osób, które zaciągnęły kredyty (głównie hipoteczne) denominowane we frankach szwajcarskich lub indeksowane do tej waluty. Szacuje się, że powyższy problem może dotyczyć ok. 900 000 do 1 000 000 umów, a niekorzystne skutki finansowe mogą z kolei dotyczyć nawet 4 000 000 osób. Z reguły, osoby które zaciągnęły tego typu kredyt mimo regularnego spłacania zobowiązań przez szereg lat mają w stosunku do banków saldo kredytu znacznie większe aniżeli w momencie jego zaciągnięcia. Z kolei same raty spłaty należności uległy skokowemu wzrostowi i nierzadko są zbyt dużym zobowiązaniem dla domowych budżetów.

W  zdecydowanej większości powyższe umowy zawierają zapisy niezgodne z polskim, jak i europejskim prawem bankowym oraz cywilnym. W takich przypadkach kredytobiorcy mają prawo do ochrony swoich interesów na drodze postępowania sądowego lub arbitrażowego. Wraz z biegiem czasu zapada coraz więcej korzystnych rozstrzygnięć pozwalających kredytobiorcom na zmniejszenie obciążeń finansowych lub nawet unieważnienie całej umowy. Orzeczenia sądowe dotyczą, w szczególności, dwóch klauzul spotykanych w umowie, które naruszają interesy konsumentów:

 • Klauzuli indeksującej kwotę udzielonego kredytu do kursu waluty obcej, w tym najczęściej CHF,
 • Klauzuli ubezpieczenia niskiego wkładu własnego kredytu.

W przypadku obu tych zapisów zapadały już wyroki w pełni podzielające stanowisko kredytobiorców i uznające, że zapisy te nie mogą kredytobiorców obowiązywać. Przykładowo:

– w wyroku z dn. 27.08.2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (sygn.. akt XXIV C 241/17) stwierdził nieważność umowy kredytobiorców w Millenium Bank S.A. i zasądził na ich rzecz kwotę: 82 109,99 zł

– w wyroku z dn. 08.05.2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (sygn.. akt XXV C 246/17) stwierdził nieważność umowy kredytobiorców w Getin Bank S.A. i zasądził na ich rzecz kwotę: 73 495,78 CHF

– w wyroku z dn. 17.01.2018 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie stwierdził nieważność umowy kredytu denominowanego dawnego Banku BPH i oddalił powództwo banku wobec kredytobiorcy, który zaprzestał spłat rat kredytu.

Co więcej, w ostatnim czasie Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie o sygn. C 260/18 w którym stwierdził, że w przypadku wystąpienia w umowie niedozwolonych postanowień umownych sąd zobowiązany jest wyeliminować je z umowy bez możliwości ich modyfikacji czy zastępowania ich średnimi kursami NBP, zaś gdyby obowiązywanie umowy bez klauzul abuzywnych było  niemożliwe TSUE nie wyklucza możliwości jej unieważnienia.

Z kolei w jednym z ostatnich prawomocnych wyroków Sąd Apelacyjny w Warszawie  w sprawie o sygn. VI ACa 264/19 uznał, że klauzule zawarte w umowie nie obowiązują, ale umowa jest wiążąca w pozostałym zakresie. Tym samym uznał ważność odfrankowionej umowy. Wskazane wyroki niewątpliwie n=będą pomocne w dochodzeniu roszczeń przez tzw. ?frankowiczów?.

Co mogę uzyskać jako kredytobiorca

W zależności od danej umowy i indywidualne sytuacji danego kredytobiorcy jest możliwe:

– unieważnienie umowy i zwrot przez bank wszystkich należności zapłaconych przez czas trwania umowy,

odfrankowienie, czyli unieważnienie klauzul abuzywnych i dalszą spłatę kredytu tak jakby był to kredyt złotówkowy przy zachowaniu jego oprocentowania

– przy UNWW zwrot wszystkich dotychczas zapłaconych składek z tytułu UNWW.

Dlaczego my

Kancelaria posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu konsumentów w sporach z dużymi korporacjami. Przez ostatnie lata w wielu sprawach uzyskała korzystne wyroki m. in. przeciwko Lotnisku Ławica w Poznaniu, Lotnisku Okęcie w Warszawie, Ubezpieczycielom etc. W obecnej chwili, w związku z kolejnymi prośbami swoich klientów, prowadzi również szereg spraw przeciwko bankom udzielającym kredytów frankowych. Dzięki nowoczesnemu podejściu, pracy w zespołach i know-how jako jednemu z nielicznych, zespołowi kancelarii udało się już prawomocnie odzyskać część środków zapłaconych przez klienta nierzetelnemu bankowi.

Kancelaria, na różnym etapie, reprezentuje klientów m. in. przeciwko następującym bankom:

 • Bank Zachodni WBK (w tym dawny Kredyt Bank),
 • BPH (w tym dawny GE MONEY BANK),
 • Getin Noble Bank,
 • mBank,
 • Millennium,
 • Raiffeisen (w tym dawny Polbank EFG),
 • PKO BP ( w tym dawny Nordea Bank),
 • Santander Consumer Bank.

Dzięki naszej ofercie, klienci mogą pozostawić sprawę całkowicie w rękach doświadczonego zespołu prawniczego kancelarii. Zajmujemy się wszelkimi kwestiami od złożenia reklamacji/wezwania do zapłaty poprzez prowadzenie sprawy na drodze postępowania sądowego. W każdej sprawie, przed jej podjęciem analizujemy sytuacje klienta tak aby dobrać dla niego odpowiednie rozwiązania i możliwości obrony jego interesów.

Co powinienem wiedzieć

Sprawy frankowe ze względu na swoją specyfikę i stopień skomplikowania są niestety często długotrwałe. Dlatego też jak najszybsze podjęcie decyzji o dochodzeniu roszczeń za pomocą wykwalifikowanych pełnomocników jest kluczowe. Niewątpliwie sprzyja temu fakt, że wpis sądowy w sprawach przeciwko bankom nie może być większy aniżeli 1 000 zł. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w niniejszych sprawach termin przedawnienia wynosi 10 lat. Oznacza to, że raty zapłacone przed 10 laty i więcej ulegają przedawnieniu i kredytobiorca nie będzie mógł ich skutecznie dochodzić na drodze sądowej.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie kancelarii jest oparte o jasne zasady i od początku jest dostosowane do specyfiki danej sprawy, a także możliwości klienta. Dzięki temu klient od początku wie jaki będzie czas i koszt trwania sprawy. Oferujemy również możliwość zapłaty należności w ratach.

Jak zacząć?:

W pierwszej kolejności prosimy o kontakt na adres e-mailowy: [email protected] z krótkim opisem Państwa sprawy wskazując przy tym najważniejsze informacje dotyczące Państwa kredytu, w szczególności:

 • datę umowy,
 • kwotę kredytu,
 • nazwę banku,
 • czy umowa jest wypowiedziana oraz czy jest wystawione BTE,

w dalszej kolejności prosimy Państwa o przesłanie skanu umowy kredytowej. Po otrzymaniu powyższych informacji dokonamy analizy umowy i będziemy mogli przesłać Państwu najważniejsze informacje takie jak:

 • istnienia lub braku klauzul abuzywnych (nieuczciwych) w Państwa umowie oraz istnienia lub braku podstaw do stwierdzenia nieważności umowy, ew. dochodzenia tzw. nadpłat (tzw. odfrankowienia umowy);
 • strategii procesowej Kancelarii w odniesieniu do Państwa umowy;
 • możliwych skutków zastosowania strategii procesowej Kancelarii, w tym skutków nieważności umowy;
 • informację na temat tzw. technicznego przygotowania się do złożenia pozwu, tj. na temat czynności i dokumentów, które należy przygotować aby złożyć pozew, w tym wzór wezwania do zapłaty oraz ew. oświadczenia o uchyleniu się od skutków błędu w zakresie całkowitego kosztu kredytu oraz rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania oraz ew. oświadczenia o wystąpieniu z pozwu grupowego;
 • wynagrodzenia Kancelarii oraz kosztów postępowania i kosztów zastępstwa procesowego;

W przypadku wątpliwości lub spraw pilnych prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: +48 61 850 12 33

Dorota Chraplewska

Szukasz porady prawnej?

Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne

  Sprawdź też artykuły...

  10.05.2024

  Dni Otwarte Funduszy Europejskich!

  Za nami „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”! Mieliśmy okazję porozmawiać z beneficjentami o nowym projekcie „Przedsiębiorcy kompetentni w GOZ”! GOZ to koncepcja gospodarcza, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać...
  9.05.2024

  Zaproszenie na webinarium Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju

  W imieniu Wielkopolskiej Grupy Prawniczej serdecznie zapraszamy do zapisów i działu w udziału w webinarium organizowanym przez naszego wieloletniego partnera – Wielkopolski Fundusz Rozwoju. Już w najbliższy wtorek 14 maja...