8.01.2025

Posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej a udostępnienie zasobów

Zgodnie z art. 118 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Wykonawca może w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej podmiotów udostępniających zasoby, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków prawnych.

Najczęściej Wykonawcy korzystają z potencjału podmiotu udostępniającego zasoby po to, aby wykazać spełnienie warunku w zakresie doświadczenia. Jednakże jak wskazuje przywołany powyżej art. 118 ust. 1 p.z.p. z zasobów podmiotu udostępniającego zasoby można korzystać wykazując również spełnienie warunków udziału w postępowaniu dotyczących sytuacji ekonomicznej.

Zatem, jeżeli w postępowaniu postawiono warunek dotyczący sytuacji ekonomicznej to Wykonawca celem wykazania jego spełnienia może powoływać się na zasoby podmiotu udostępniającego zasoby.

W tym miejscu nasuwa się pytanie: jeżeli w ramach warunku wymagane jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej to w jaki sposób wykonawca korzystając z zasobów podmiotu udostępniającego zasoby ma wykazać spełnienie tego warunku? Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość oczywista, należy przedstawić dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia ze wskazaniem sumy gwarancyjnej tego ubezpieczenia.

Co ważne, umowa ubezpieczenia ma być zawarta przez podmiot udostępniający na rzecz wykonawcy. W ten sposób dojdzie do wykazania, że podmiot udostępniający zasoby jest w stanie ponieść ciężar opłacenia składek z tytułu ubezpieczenia na rzecz wykonawcy. Nie jest wystarczające powołanie się na samą taką możliwość bez zawarcia stosownej umowy ubezpieczenia. Wykonawca powinien być objęty ubezpieczeniem już na dzień składania ofert.

Należy podkreślić, że nie dojdzie do skutecznego udostępnienia zasobów jeżeli jako podmiotowy środek dowodowy zostanie przedłożony dokument potwierdzający, że to jedynie podmiot udostępniający zasoby jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Poprzez udostępnienie Wykonawcy samego dokumentu ubezpieczenia w celu jego przedłożenia Zamawiającemu w ramach prowadzonego postępowania nie nastąpi bowiem jakiekolwiek wsparcie ekonomiczne Wykonawcy przez podmiot trzeci.

Podsumowując, jeżeli Wykonawca przy spełnianiu warunku dotyczącego posiadania  odpowiedniego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej chce posłużyć się podmiotem udostępniającym zasoby powinien dopilnować, aby przed terminem składania ofert podmiot ten zawarł umowę ubezpieczenia na jego rzecz i aby ochrona ubezpieczeniowa zaczęła obowiązywać przed terminem składania ofert.

Powyższe potwierdzają wyroki Krajowej Izby Odwoławczej m.in. wyrok z 9.02.2022 r. sygn. KIO 175/22, wyrok z 8.01.2014 r. sygn. KIO 2931/13.

Szukasz porady prawnej?

Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne

    Sprawdź też artykuły...

    27.02.2025

    Ograniczenie zakresu opisu przedmiotu zamówienia w zasadzie konkurencyjności z uwagi na konieczność ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa

    Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021 – 2027 (dalej jako: wytyczne) zamawiający, z uwagi na konieczność ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia...
    17.02.2025

    Zamówienia publiczne instytucji Unii Europejskiej

    Rynek europejskich zamówień publicznych zwykle kojarzony jest z krajowymi zamówieniami powyżej tzw. progów unijnych, które publikowane są w systemie TED – Tenders Electronic Daily. Nie jest to jednak jedyny rodzaj...