Szukasz porady prawnej?
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne
Strona główna » Udostępnienie wyjaśnień rażąco niskiej ceny
Zgodnie z art. 74 Ustawy Pzp protokół postępowania jest jawny i udostępniany na wniosek. Załączniki do protokołu postępowania udostępnia się po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty albo unieważnieniu postępowania, z tym, że:
– przy czym nie udostępnia się informacji, które mają charakter poufny, w tym przekazywanych w toku negocjacji lub dialogu.
Na gruncie przywołanego powyżej przepisu powstają wątpliwości, kiedy zamawiający powinien udostępnić wyjaśnienia rażąco niskiej ceny składane przez wykonawców.
Powyższe wymaga ustalenia czy wyjaśnienia rażąco niskiej ceny można uznać za ofertę.
Kwestie te wyjaśnia Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 25 maja 2022 r. (KIO 1191/22), w którym to wskazała że „wyjaśnienia rażąco niskiej ceny są integralną częścią oferty w znaczeniu szerokim. Oferta
w znaczeniu wąskim to oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy (art. 66 § 1 k.c.), w zamówieniach publicznych przyjmuje się, że jest to oświadczenie wykonawcy o zakresie świadczenia i jego cenie, zawarte w formularzu ofertowym”. Jednak w zamówieniach publicznych przyjęto koncepcję oferty sensu largo – „to wszystkie oświadczenia
i dokumenty składane przez wykonawcę (KIO 2344/18)”.
W konsekwencji, wyjaśnienia rażąco niskiej ceny zamawiający powinien udostępnić w takim trybie jak ofertę.
Autorki:
Ewa Walkowiak – radca prawny
Martyna Kośmicka – aplikantka radcowska
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne