Szukasz porady prawnej?
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne
Strona główna » Gospodarka Obiegu Zamkniętego – Nowy rozdział dla przedsiębiorców i środowiska
Gospodarka Obiegu Zamkniętego – Nowy rozdział dla przedsiębiorców i środowiska
W poprzedniej publikacji dotyczącej Gospodarki Obiegu Zamkniętego opisane zostały przykładowe rozwiązania i ogólne założenia tego znacznie odbiegającego od gospodarki liniowej systemu. Tekst poniższy w szerszej perspektywie opisze nie tylko samą gospodarkę cyrkularną, ale także rolę organizacji międzynarodowych w jej kreowaniu i implementacji.
Mimo rosnącej popularności określenia GOZ zauważyć należy, iż jest to wyłącznie jeden z elementów znacznie większego przedsięwzięcia określanego mianem Agenda 2030. Została ona przyjęta jednogłośnie przez państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych dnia 25 września 2015 roku jako -Przekształcamy nasz świat: „Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”.
Nasuwa się pytanie – czym właściwie jest Agenda 2030? Najbardziej właściwym określeniem jest swoistego rodzaju strategia rozwoju świata, zbiór postawionych celów, których realizacja ma nastąpić do wspomnianego roku 2030. Samych celów jest aż 17, a ich obszar rozbudowany i wpływający na liczne aspekty nie tylko środowiskowe, ale i socjalne czy technologiczne:
Źródło grafiki: https://www.un.org.pl/download
Kwestia Gospodarki Obiegu Zamkniętego opisana jest przez Cel 12 – Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Należy jednak mieć świadomość, iż ze względu na swój szeroki charakter wiele innych celów w mniejszym bądź większym stopniu pokrywa się z założeniami gospodarki cyrkularnej.
Agenda 2030 stanowi wspólny, podstawowy cel Organizacji Narodów Zjednoczonych, na który składają się liczne inicjatywy na poziomie światowym, europejskim czy krajowym – m.in. w Polsce miejsce ma tzw. Kampania 17 Celów.
W celu zaimplementowania licznych i daleko idących zmian już w 2015 podjęto pierwsze działania, a sam proces trwa do dziś. Za przykład posłużyć mogą liczne dyrektywy, rezolucje i plany działania uchwalane przez instytucje Unii Europejskiej – do najbardziej znanych można zaliczyć Europejski Zielony Ład, tzw. Dyrektywę Plastikową czy Strategię Przemysłową z roku 2020.
Mnogość zróżnicowanych działań i ich wielopoziomowa struktura wskazuje nam, iż nie tylko GOZ, ale cała Agenda 2030 stanowi integralną strategię rozwojową nie tylko na poziomie krajowym czy europejskim, ale i globalnym.
Źródło grafiki: https://gozwpraktyce.pl/regulacje/
Gospodarka cyrkularna opiera się na kilku podstawowych, kluczowych założeniach, które bezsprzecznie należy przybliżyć czytelnikowi. Pierwszym z nich jest tzw. hierarchia 3 x R – reduce, reuse, recycle, co można przetłumaczyć jako redukuj, użyj ponownie, poddaj recyklingowi. Nadrzędnym celem o priorytetowym znaczeniu jest redukcja – a dokładniej mówiąc redukcja zarówno odpadów jak i używanych w procesie produkcyjnym surowców. Na drugim miejscu GOZ znajduje się ponowne użycie surowców, ich naprawa – nadanie produktom, bądź też półproduktom czy odpadom drugiego życia lub odmiennego zastosowania. Ostatnie miejsce w hierarchii zajmuje recykling – spowodowane jest to faktem, iż do przeprowadzenia recyklingu wymagane jest użycie nowych zasobów.
Schemat 3 x R nie jest jednak wyłącznym elementem GOZ, a jedynie częścią składową systemu składającego się z 5 fundamentów:
Autor artykułu:
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne