22.01.2024

Gospodarka Obiegu Zamkniętego – Nowy rozdział dla przedsiębiorców i środowiska

Gospodarka Obiegu Zamkniętego – Nowy rozdział dla przedsiębiorców i środowiska

W poprzedniej publikacji dotyczącej Gospodarki Obiegu Zamkniętego opisane zostały przykładowe rozwiązania i ogólne założenia tego znacznie odbiegającego od gospodarki liniowej systemu. Tekst poniższy w szerszej perspektywie opisze nie tylko samą gospodarkę cyrkularną, ale także rolę organizacji międzynarodowych w jej kreowaniu i implementacji.

  1. Agenda 2030 i Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG)

Mimo rosnącej popularności określenia GOZ zauważyć należy, iż jest to wyłącznie jeden z elementów znacznie większego przedsięwzięcia określanego mianem Agenda 2030. Została ona przyjęta jednogłośnie przez państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych dnia 25 września 2015 roku jako -Przekształcamy nasz świat: „Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”.

Nasuwa się pytanie –  czym właściwie jest Agenda 2030? Najbardziej właściwym określeniem jest swoistego rodzaju strategia rozwoju świata, zbiór postawionych celów, których realizacja ma nastąpić do wspomnianego roku 2030. Samych celów jest aż 17, a ich obszar rozbudowany i wpływający na liczne aspekty nie tylko środowiskowe, ale i socjalne czy technologiczne:

  1. Koniec z ubóstwem
  2. Zero głodu
  3. Dobre zdrowie i jakość życia
  4. Dobra jakość edukacji
  5. Równość płci
  6. Czysta woda i warunki sanitarne
  7. Czysta i dostępna energia
  8. Wzrost gospodarczy i godna płaca
  9. Innowacyjność, przemysł, infrastruktura
  10. Mniej nierówności
  11. Zrównoważone miasta i społeczności
  12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
  13. Działania w dziedzinie klimatu
  14. Życie pod wodą
  15. Życie na lądzie
  16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje
  17. Partnerstwa na rzecz celów

 

Źródło grafiki: https://www.un.org.pl/download

Kwestia Gospodarki Obiegu Zamkniętego opisana jest przez Cel 12 – Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Należy jednak mieć świadomość, iż ze względu na swój szeroki charakter wiele innych celów w mniejszym bądź większym stopniu pokrywa się z założeniami gospodarki cyrkularnej.

Agenda 2030 stanowi wspólny, podstawowy cel Organizacji Narodów Zjednoczonych, na który składają się liczne inicjatywy na poziomie światowym, europejskim czy krajowym – m.in. w Polsce miejsce ma tzw. Kampania 17 Celów.

  1. Wpływ Agendy 2030, GOZ i 17 Celów na rzeczywistość

W celu zaimplementowania licznych i daleko idących zmian już w 2015 podjęto pierwsze działania, a sam proces trwa do dziś. Za przykład posłużyć mogą liczne dyrektywy, rezolucje i plany działania uchwalane przez instytucje Unii Europejskiej – do najbardziej znanych można zaliczyć Europejski Zielony Ład, tzw. Dyrektywę Plastikową czy Strategię Przemysłową z roku 2020.

Mnogość zróżnicowanych działań i ich wielopoziomowa struktura wskazuje nam, iż nie tylko GOZ, ale cała Agenda 2030 stanowi integralną strategię rozwojową nie tylko na poziomie krajowym czy europejskim, ale i globalnym.

Źródło grafiki: https://gozwpraktyce.pl/regulacje/

  1. Zasady GOZ

Gospodarka cyrkularna opiera się na kilku podstawowych, kluczowych założeniach, które bezsprzecznie należy przybliżyć czytelnikowi. Pierwszym z nich jest tzw. hierarchia 3 x R – reduce, reuse, recycle, co można przetłumaczyć jako redukuj, użyj ponownie, poddaj recyklingowi. Nadrzędnym celem o priorytetowym znaczeniu jest redukcja – a dokładniej mówiąc redukcja zarówno odpadów jak i używanych w procesie produkcyjnym surowców. Na drugim miejscu GOZ znajduje się ponowne użycie surowców, ich naprawa – nadanie produktom, bądź też półproduktom czy odpadom drugiego życia lub odmiennego zastosowania. Ostatnie miejsce w hierarchii zajmuje recykling – spowodowane jest to faktem, iż do przeprowadzenia recyklingu wymagane jest użycie nowych zasobów.

Schemat 3 x R nie jest jednak wyłącznym elementem GOZ, a jedynie częścią składową systemu składającego się z 5 fundamentów:

  1. Hierarchia 3 x R
  2. Eko-projektowanie – filozofia projektowania produktu uwzględniające jego wpływ na środowisko w całym łańcuchu wartości.
  3. Myślenie systemowe – immanentnie związane z wyżej wspomnianym eko-projektowaniem, zakłada myślenie o całości cyklu życia produktu uwzględniając etapy produkcji, eksploatacji i końca życia
  4. Współpraca – często aby osiągnąć wyżej wymienione cele, niezbędna będzie współpraca ze zróżnicowanymi podmiotami
  5. Innowacja – system gospodarki obiegu zamkniętego zachęca również do innowacji i prób nowych rozwiązań bądź też ponownego rozważenia użycia technologii i idei, które zostały porzucone przez system liniowy

Szukasz porady prawnej?

Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne

    Sprawdź też artykuły...

    2.10.2024

    Wielkopolska Grupa Prawnicza na „Dniach Przedsiębiorczości Poznań”

    Miasto Poznań oraz Wielkopolski Fundusz Rozwoju zapraszają na bezpłatne wydarzenie pt. „Finanse dla biznesu”, które odbędzie się 18 października 2024 roku w godzinach 9:00-16:30 w miejskim biurze coworkingowym „Plus Jeden” w Poznaniu,...
    24.09.2024

    Jak dobrze przygotować się do realizacji projektu oraz jakich błędów unikać w aspektach księgowych i...

    Jak mówią Wytyczne dotyczące kwalifikowalności 2021-2027, każdy wydatek poniesiony w ramach projektu powinien być zgodny z przepisami prawa. Jest to zasada nadrzędna, którą należy bezwzględnie stosować zarówno w ramach bieżącej...