17.02.2025

Zamówienia publiczne instytucji Unii Europejskiej

Rynek europejskich zamówień publicznych zwykle kojarzony jest z krajowymi zamówieniami powyżej tzw. progów unijnych, które publikowane są w systemie TED – Tenders Electronic Daily. Nie jest to jednak jedyny rodzaj publikowanych tam zamówień. Dużo mniejszą uwagę poświęca się bowiem zamówieniom publikowanym przez instytucje Unii Europejskiej takie jak m.in. Komisja Europejska, Parlament Europejski, Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Publikacja niniejsza przybliży Państwu kluczowe aspekty związane z tymi przetargami, wskaże gdzie oraz jak ich szukać.

  1. Gdzie znaleźć zamówienia instytucji Unii Europejskiej?

Mimo, iż przetargi instytucji publikowane są na platformie TED, nie jest to jedyne miejsce gdzie należy ich szukać, a co więcej – nie jest to sposób optymalny. Między innymi w celu oddzielenia zamówień instytucji UE powstał portal Funding&Tenders – dostępny jest on pod adresem https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home

W zakładce Find calls for tenders znajdują się przetargi wszystkich instytucji UE, zebrane w jednym miejscu. Do każdego ogłoszenia dostępna jest dokumentacja, co umożliwia szybkie i bezproblemowe zapoznanie się z warunkami udziału i oczekiwaniami Zamawiającego. W porównaniu np. do rynku ONZ proces uzyskania dokumentów jest zdecydowanie prostszy i bardziej czytelny dla użytkownika.

Warto również wspomnieć, iż większe instytucje takie jak m.in. Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) posiadają własne, dedykowane strony:

  • Tryby zamówień stosowane w zamówieniach instytucji Unii Europejskiej

Procedury zamówień publicznych stosowane przez instytucje UE są tożsame z tymi, które wykonawcy mogą znać z zamówień krajowych powyżej progów unijnych, albowiem wynikają bezpośrednio z Dyrektyw i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej:

  • Procedura otwarta – Najczęściej stosowana w zamówieniach instytucji unijnych, zwłaszcza przy dużych kontraktach. Każdy zainteresowany wykonawca może złożyć ofertę.
  • Procedura ograniczona – Wykorzystywana, gdy instytucja unijna chce najpierw przeprowadzić selekcję wykonawców. W pierwszym etapie składane są wnioski o dopuszczenie, a w drugim tylko wybrani oferenci mogą składać oferty.
  • Procedura negocjacyjna – Stosowana rzadziej, zwykle w bardziej złożonych zamówieniach, gdzie wymagane są negocjacje warunków przed wyborem wykonawcy.
  • Dialog konkurencyjny – Używany w przypadku skomplikowanych projektów, gdzie wymagane jest opracowanie nowego podejścia lub technologii przed finalnym określeniem zakresu zamówienia.
  • Partnerstwo innowacyjne – Rzadziej stosowane, ale może być używane w projektach wymagających stworzenia nowego rozwiązania technologicznego, np. w badaniach i rozwoju.

Ze względu na stosowane przez instytucje tryby, wejście na rynek zamówień instytucji UE może być znacznie prostsze dla wielu przedsiębiorców, albowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, iż posiadają już uprzednie doświadczenie w tego rodzaju współpracy, tylko z podmiotem krajowym.

  • Składanie oferty w zamówieniach instytucji Unii Europejskiej

Wartym uwagi aspektem zamówień instytucji UE jest również jednolity system zamówieniowy. W przeciwieństwie do np. ONZ, gdzie różne agendy i organizacje mogą różnić się sposobami składania ofert lub systemami wewnętrznymi, rynek instytucji UE w całości korzysta z systemu eSubmission  

Pierwszym krokiem jest utworzenie konta EU Login, a następnie zarejestrowanie firmy w celu uzyskania 9 cyfrowego numeru PIC (Participant Identification Code). Po otrzymaniu numeru PIC firma może składać oferty w wybranych przetargach.

Proces składania oferty dzieli się na kilka etapów:

  1. Sposób złożenia – wskazanie czy oferta jest indywidualna czy wspólna, czy zgłoszenie obejmuje podwykonawców i języka w jakim zgłoszenie będzie sporządzone
  2. Uczestnicy – w tej sekcji należy wskazać organizacje uczestniczące w zgłoszeniu (uczestników)
  3. Części zamówienia – w przypadku procedury dotyczącej zamówienia składającego się z kilku części, należy wybrać części, w odniesieniu do których składa się ofertę
  4. Dane dotyczące oferty – w tej sekcji należy podać kwotę oferty  lub potwierdzić, czy oferta spełnia minimalne wymogi określone w dokumentach zamówienia
  5. Raport z oferty – Raport z oferty jest generowany przez system i stanowi część zgłoszenia. W raporcie znajduje się wykaz wszystkich dokumentów zawartych w zgłoszeniu.
  6. Złóż ofertę – Gdy użytkownik jest gotowy do złożenia oferty, klika przycisk Złóż ofertę W systemie wyświetli się komunikat z potwierdzeniem

Złożone przez firmę oferty można w wygodny sposób przeglądać w zakładce My Submissions.

Autor: Sebastian Andrzejewski

Szukasz porady prawnej?

Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne

    Sprawdź też artykuły...

    5.06.2025

    ASYSTENT PRAWNY/ASYSTENTKA PRAWNA

    Wielkopolska Grupa Prawnicza Maźwa, Sendrowski i Wspólnicy sp.k. w związku z rozwojem działu prawno-procesowego poszukuje osoby na stanowisko:ASYSTENT PRAWNY/ASYSTENTKA PRAWNA Szukamy osoby chcącej rozwijać i poszerzać swoją karierę prawniczą! Asystent...
    30.05.2025

    Specjalista ds. sprzedaży

    Wielkopolska Grupa Prawnicza Maźwa, Sendrowski i Wspólnicy sp.k. Szukamy osoby, dla której kontakt z klientem jest przyjemnością! Specjalista ds. sprzedaży w naszej organizacji to osoba, która m.in. będzie odpowiedzialna za...