Szukasz porady prawnej?
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne
Wspólnie dbamy o naszą przyszłość. Realizujemy cele zrównoważonego rozwoju!
Strona główna » Zamówienia publiczne instytucji Unii Europejskiej
Rynek europejskich zamówień publicznych zwykle kojarzony jest z krajowymi zamówieniami powyżej tzw. progów unijnych, które publikowane są w systemie TED – Tenders Electronic Daily. Nie jest to jednak jedyny rodzaj publikowanych tam zamówień. Dużo mniejszą uwagę poświęca się bowiem zamówieniom publikowanym przez instytucje Unii Europejskiej takie jak m.in. Komisja Europejska, Parlament Europejski, Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Publikacja niniejsza przybliży Państwu kluczowe aspekty związane z tymi przetargami, wskaże gdzie oraz jak ich szukać.
Mimo, iż przetargi instytucji publikowane są na platformie TED, nie jest to jedyne miejsce gdzie należy ich szukać, a co więcej – nie jest to sposób optymalny. Między innymi w celu oddzielenia zamówień instytucji UE powstał portal Funding&Tenders – dostępny jest on pod adresem https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home
W zakładce Find calls for tenders znajdują się przetargi wszystkich instytucji UE, zebrane w jednym miejscu. Do każdego ogłoszenia dostępna jest dokumentacja, co umożliwia szybkie i bezproblemowe zapoznanie się z warunkami udziału i oczekiwaniami Zamawiającego. W porównaniu np. do rynku ONZ proces uzyskania dokumentów jest zdecydowanie prostszy i bardziej czytelny dla użytkownika.
Warto również wspomnieć, iż większe instytucje takie jak m.in. Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) posiadają własne, dedykowane strony:
Procedury zamówień publicznych stosowane przez instytucje UE są tożsame z tymi, które wykonawcy mogą znać z zamówień krajowych powyżej progów unijnych, albowiem wynikają bezpośrednio z Dyrektyw i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej:
Ze względu na stosowane przez instytucje tryby, wejście na rynek zamówień instytucji UE może być znacznie prostsze dla wielu przedsiębiorców, albowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, iż posiadają już uprzednie doświadczenie w tego rodzaju współpracy, tylko z podmiotem krajowym.
Wartym uwagi aspektem zamówień instytucji UE jest również jednolity system zamówieniowy. W przeciwieństwie do np. ONZ, gdzie różne agendy i organizacje mogą różnić się sposobami składania ofert lub systemami wewnętrznymi, rynek instytucji UE w całości korzysta z systemu eSubmission
Pierwszym krokiem jest utworzenie konta EU Login, a następnie zarejestrowanie firmy w celu uzyskania 9 cyfrowego numeru PIC (Participant Identification Code). Po otrzymaniu numeru PIC firma może składać oferty w wybranych przetargach.
Proces składania oferty dzieli się na kilka etapów:
Złożone przez firmę oferty można w wygodny sposób przeglądać w zakładce My Submissions.
Autor: Sebastian Andrzejewski
Autor artykułu:
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne