3.04.2025

Zmiany w zakresie właściwości miejscowej wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa!

Dnia 1 stycznia 2025 r. w życie weszła nowelizacja ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Nowelizacja ta zmieniła właściwość organu podatkowego właściwego miejscowo w sprawach opłaty od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii.

Do wejścia w życie omawianej nowelizacji, organem właściwym miejscowo w sprawach opłaty od pełnomocnictwa lub prokury był organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu, bez znaczenia dla formy składanego pełnomocnictwa czy prokury.

Przykładowo: Odwołujący mający siedzibę w Poznaniu w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą, składając wraz z odwołaniem pełnomocnictwo w formie elektronicznej, zobowiązany był uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa na rachunek Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gdyż składał pełnomocnictwo Krajowej Izbie Odwoławczej znajdującej się w Warszawie (tym samym, organem właściwym ze względu na miejsce złożenia dokumentu był Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy).

Nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej od 1 stycznia bieżącego roku przewiduje rozróżnienie w tym zakresie. W przypadku, gdy pełnomocnictwo lub prokura wnoszone są w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego:

  • w przypadku, gdy pełnomocnictwo lub prokura udzielana jest przez jednego mocodawcę, właściwym organem podatkowym jest organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę mocodawcy.
  • w przypadku, gdy pełnomocnictwo lub prokura udzielana jest przez więcej niż jednego mocodawcę, właściwym organem podatkowym jest organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę mocodawcy wskazanego w tym dokumencie jako pierwszy, który ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • w przypadku, gdy mocodawca albo żaden z mocodawców ustanawiających pełnomocnictwo lub prokurę w jednym dokumencie nie ma miejsca zamieszkania albo siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, właściwym organem podatkowym jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Co jednak istotne, składając dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii w formie pisemnej, właściwym organem pozostaje organ ze względu na miejsce złożenia dokumentu, czyli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Mając na uwadze powyższe zmiany, w oparciu o aktualny stan prawny, przytoczyć można kilka przykładów:

  • Wykonawca – spółka z siedzibą we Wrocławiu, składając dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa do KIO w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, uiścić musi opłatę skarbową od pełnomocnictwa na konto Gminy Wrocław, gdyż organem właściwym jest Prezydent Miasta Wrocław,
  • Ten sam Wykonawca składając dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa na rozprawie przed KIO w formie pisemnej, uiścić musi jednak opłatę skarbową na konto Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gdyż organem właściwym (z uwagi na składanie dokumentu w formie pisemnej) jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
  • Konsorcjum Wykonawców – spółka z siedzibą w Poznaniu (wskazana w treści pełnomocnictwa jako pierwsza) i spółka z siedzibą w Zielonej Górze udzieliła pełnomocnictwa radcy prawnemu do reprezentowania w postępowaniu odwoławczym przed KIO w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Organem właściwym miejscowo w tej sprawie będzie Prezydent Miasta Poznań, a więc opłatę skarbową uiścić będzie należało na konto Urzędu Miasta Poznań.
  • Konsorcjum Wykonawców – spółka z siedzibą w Berlinie (wskazana w treści pełnomocnictwa jako pierwsza) i spółka z siedzibą w Zielonej Górze udzieliła pełnomocnictwa radcy prawnemu do reprezentowania w postępowaniu odwoławczym przed KIO w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Organem właściwym miejscowo w tej sprawie będzie Prezydent Miasta Zielona Góra, a więc opłatę skarbową uiścić będzie należało na konto Urzędu Miasta Zielona Góra.
  • Wykonawca – spółka z siedzibą w Wiedniu, składając dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa do KIO w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, uiścić musi opłatę skarbową od pełnomocnictwa na konto Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gdyż organem właściwym jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
  • Każdy ze wskazanych wyżej Wykonawców składając dokumenty potwierdzające udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii w formie pisemnej na rozprawie przed KIO, zobowiązani są do uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa na konto Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gdyż organem właściwym jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Zwrócić należy więc uwagę na właściwość miejscową organu podatkowego, na rzecz którego uiszczana jest opłata skarbowa, tak aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z jej brakiem lub nieprawidłowym uiszczeniem.

 

Autor: Krzysztof Kostiuszko

Szukasz porady prawnej?

Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne

    Sprawdź też artykuły...

    5.06.2025

    ASYSTENT PRAWNY/ASYSTENTKA PRAWNA

    Wielkopolska Grupa Prawnicza Maźwa, Sendrowski i Wspólnicy sp.k. w związku z rozwojem działu prawno-procesowego poszukuje osoby na stanowisko:ASYSTENT PRAWNY/ASYSTENTKA PRAWNA Szukamy osoby chcącej rozwijać i poszerzać swoją karierę prawniczą! Asystent...
    30.05.2025

    Specjalista ds. sprzedaży

    Wielkopolska Grupa Prawnicza Maźwa, Sendrowski i Wspólnicy sp.k. Szukamy osoby, dla której kontakt z klientem jest przyjemnością! Specjalista ds. sprzedaży w naszej organizacji to osoba, która m.in. będzie odpowiedzialna za...