Szukasz porady prawnej?
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne
Wspólnie dbamy o naszą przyszłość. Realizujemy cele zrównoważonego rozwoju!
Strona główna » Zmiany w zakresie właściwości miejscowej wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa!
Dnia 1 stycznia 2025 r. w życie weszła nowelizacja ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Nowelizacja ta zmieniła właściwość organu podatkowego właściwego miejscowo w sprawach opłaty od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii.
Do wejścia w życie omawianej nowelizacji, organem właściwym miejscowo w sprawach opłaty od pełnomocnictwa lub prokury był organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu, bez znaczenia dla formy składanego pełnomocnictwa czy prokury.
Przykładowo: Odwołujący mający siedzibę w Poznaniu w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą, składając wraz z odwołaniem pełnomocnictwo w formie elektronicznej, zobowiązany był uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa na rachunek Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, gdyż składał pełnomocnictwo Krajowej Izbie Odwoławczej znajdującej się w Warszawie (tym samym, organem właściwym ze względu na miejsce złożenia dokumentu był Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy).
Nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej od 1 stycznia bieżącego roku przewiduje rozróżnienie w tym zakresie. W przypadku, gdy pełnomocnictwo lub prokura wnoszone są w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego:
Co jednak istotne, składając dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii w formie pisemnej, właściwym organem pozostaje organ ze względu na miejsce złożenia dokumentu, czyli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
Mając na uwadze powyższe zmiany, w oparciu o aktualny stan prawny, przytoczyć można kilka przykładów:
Zwrócić należy więc uwagę na właściwość miejscową organu podatkowego, na rzecz którego uiszczana jest opłata skarbowa, tak aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z jej brakiem lub nieprawidłowym uiszczeniem.
Autor: Krzysztof Kostiuszko
Autor artykułu:
Zapraszamy do kontaktu!
Kredyty frankowe - Waloryzacja - Prawo zamówień publicznych - Zamówienia międzynarodowe - Projekty unijne