Strona główna » Dla beneficjentów środków unijnych » Analiza wytycznych
Oprócz wniosku o dofinansowanie oraz umowy o dofinansowanie najważniejszym dokumentem, do którego stosowania zobowiązani są beneficjenci środków unijnych są wytyczne kwalifikowalności. Jakkolwiek w projektach dokumentów o randze wytycznych mamy wiele, o tyle najistotniejszymi wytycznymi, których nieznajomość może spowodować nawet zwrot całości udzielonego dofinansowania wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych są:
Wytyczne kwalifikowalności szczegółowo regulują kwestie przesłanek jakie wydatki muszą spełniać, aby być uznane za kwalifikowalne oraz dotyczą zaangażowania personelu projektu, udzielania zamówień, rozliczenia projektów, wkładu wnoszonego przez beneficjentów, dokumentowania wydatków oraz naliczania i rozliczania kosztów pośrednich.
To w nich należy szukać definicji konfliktu interesów, do którego unikania beneficjenci są zobowiązani, reguł udzielania zamówień w zależności od ich wartości, sposobu formułowania kryteriów oceny ofert, a także zasad wprowadzania zmian dla umów.
Co ważne, niestosowanie się do postanowień wytycznych kwalifikowalności może prowadzić do nałożenia korekt finansowych w wysokości od kilku do nawet 100% poniesionych w projekcie wydatków. Korekty nie dotyczą wyłącznie postępowań, ale także realizacji umów (w kontekście nieprawidłowego ich modyfikowania), jak również mogą dotyczyć kosztów pośrednich.
Dla naszych klientów na każdym etapie realizacji projektów dokonujemy analizy i interpretacji wytycznych kwalifikowalności znajdując bezpieczne i skuteczne rozwiązania wspierające realizację projektów unijnych. Niejednokrotnie także zwracaliśmy się do ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego w sprawie interpretacji niejasnych postanowień wytycznych zyskując dla naszych klientów wiążące interpretacje.
Wielkopolska Grupa Prawnicza
Maźwa, Sendrowski i Wspólnicy sp. k.
ul. Grudzieniec 64, 60-601 Poznań
+ 48 (61) 850 12 33
biuro@wgpr.pl
Fax: + 48 (61) 850 11 44
NIP: 778-143-26-65